wtorek, 16 kwietnia 2013

O odmianie nazwisk na zaproszeniach ślubnych....

Natchniona, czy też może raczej zmuszana przez życie i duszę techniczno-praktyczną, przy okazji tworzenia własnych zaproszeń na swój własny ślub, postanowiłam dosłownie głębiej przyjrzeć się temu tematowi.
A nawet więcej! Podzielić się się tym ze światem. Tak więc:


Hello world! :)

Ale zanim zacznę zaśmiecać internet swoimi mniej lub bardziej udanymi wytworami zaproszeń na ślub, trochę postękam.
Do rzeczy.


A więc odmieniać te nazwiska na zaproszeniach, czy nie odmieniać?

Pierwszym problemem, przed którym stają przyszli Państwo Młodzi, zaraz po wyborze sukni, garnituru, wiązanki, sali weselnej, grajków, i pierdyliarda innych spraw, również po wyborze samego wzoru zaproszeń ślubnych i czcionki, jaką owo zaproszenie powinno zostać wypisane, jest przedstawienie organowi tworzącemu zaproszenia - listy gości. Najlepiej z odmienioną formą nazwisk.
Dlaczegóżto?
Ponieważ w tym miejscu zaczynają się schody, które potrafią napsuć krwi człowiekowi.

Niejednokrotnie, pomimo dużej ilości dyplomów i pokończonych kursów, naprawdę wiele osób nie ma świadomości, że wszystkie, ale to wszystkie nazwiska polskie, na zaproszeniach ślubnych, powinno się odmienić. I bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o nazwiska zakończone na -ska, -ski.

Wzorzec odmiany nazwisk ma ułatwić nam życie przy wypisywaniu zaproszeń ślubnych, nie tracąc czasu na zastanawianie się, czy wujostwo Czub obrazi się za Czubów.

Słownik języka polskiego twierdzi, iż
Ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać.
proste?
No nie do końca. Dla mnie samej zapis jest ten niejasny i niewiele mi mówi. Jaki do jasnej &%@#^! jest ten wzorzec odmiany?

W liczbie mnogiej - bo taka odmiana na zaproszeniach ślubnych pojawia się najczęściej, nazwiska zakończone na -ska, -ski, odmienia się "bez udziwnień": Kowalski - Kowalskich, Dąbrowski - Dąbrowskich itd.
W pozostałych przypadkach, (cały czas chodzi o liczbę mnogą!) - poprzez dodanie do nazwiska końcówki -ów
np. Nowak - Nowaków, Sitko - Sitków, Radek - Radków, Szprot - Szprotów, Rączka - Rączków,  Mucha - Muchów - nawet jeśli brzmi głupio.
ALE zapraszając państwo o nazwisku Kozioł czy Kocioł - zapraszam Koziołów (nie Kozłów) / Kociołów (nie Kotłów)

w liczbie pojedynczej, odmieniają się wszystkie nazwiska żeńskie zakończone na -a np. Budna - Budnę (normalnie, przez przypadki), Mucha - Muchę
wyjątkiem są nazwiska zakończone na spółgłoskę lub -i, -y, -o, -e
np. Fredro - Annę Fredro (nie Fredrę), Witkiewicz - Annę Witkiewicz, Dante - Annę Dante
Mężczyźni mają lepiej, ponieważ ich nazwiska w liczbie mnogiej w zasadzie odmienia się wszystkie:
Jana Budnę, Olka Fredrę, S. Witkiewicza i pana Dantego


Szanujmy język polski, nie powielajmy błędów (nie odmienia się, bo tak!)
Czy uświadamiać językowo innych?
Ja - zapraszając na swój ślub, stawiam na poprawność gramatyczną.
Niech się obrażają.

4 komentarze:

 1. Ja się "pałowałam" z odmianami i jestem z siebie dumna. Jednj ciotce, co to pozjadała wszystkie rozumy, musiałam aż słownikiem rzucić przed ślepia, coby jej udowodnić, że jej nazwisko się odmienia. Dodam, że nie było wcale jakieś takie "nieregulaminowe". :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się cieszę, że już mam to za sobą ;)
   Na szczęście w nikogo nie rzucałam słownikiem, choć przyznam się, że miałam na to niemałą ochotę.
   Niestety, powielamy błędy - są przypadki nieodmieniania nazwisk typu Nowak - "mamy przyjemność zaprosić Sz.P. Janinę i Jana Nowak" (Nowaków aż samo ciśnie się na usta!), choć to wstyd i obciach, szczególnie, gdy chodzi o własne nazwisko ;)

   Usuń
 2. Pozwolę sobie skomentować:
  "...wiele osób nie ma świadomości, że wszystkie, ale to wszystkie nazwiska polskie, na zaproszeniach ślubnych, powinno się odmienić." Proszę patrzeć na to szerzej: nazwiska niepolskie i nie tylko na zaproszeniach, nie powinno się, a trzeba odmieniać. Czyli zapraszam Strasburgerów (nazwisko austriackie), Maleńczuków (nazwisko ukraińskie), Putinów (rosyjskie), Łukaszenków (białoruskie), Arturjanów (ormiańskie), Bourne'ów (brytyjskie), Nagyów (węgierskie) etc.

  W liczbie mnogiej - bo taka odmiana na zaproszeniach ślubnych pojawia się najczęściej, nazwiska zakończone na -ska, -ski, odmienia się "bez udziwnień". Co to znaczy bez udziwnień? Wszystkie nazwiska odmienia się "bez udziwnień", jak ktoś udziwnia, to odmienia niepoprawnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za cenne uwagi :)
   Anonimie, właśnie o to mi chodziło mówiąc (a może raczej pisząc ;) ) "bez udziwnień", bo ludzie naprawdę potrafią zadziwiać pomysłowością w sprawie odmiany nazwisk.

   Usuń

Popularne posty